Lokalny Teatr Amatorski w Łaskarzewie

Lokalny Teatr Amatorski w Łaskarzewie

sobota, 29 grudnia 2012

Prapremiera spektaklu "Przedwojenny Łaskarzew"

Animatorzy życia kulturalnego Łaskarzewa, w końcówce 2012 roku (29 grudnia) zrobili miłą niespodziankę – wystawiając oryginalne przedstawienie zatytułowane „Przedwojenny Łaskarzew”.

Występ był prapremierą, wystawioną w sali OSP w Łaskarzewie.


Lokalny Teatr Amatorski, wystawiający przedstawienie, w ramach działalności Stowarzyszenia Koła Gospodyń „Serbianki” w Łaskarzewie, przy współpracy ze szkołami miasta Łaskarzewa, dofinansowany został z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Budżetu Miasta i Gminy Łaskarzew.

Kanwą przedstawienia było kilka wątków – modułów: szkoła, działania księdza – by łaskarzewianie zdobyli uprawnienia szewskie, chłopi na rogu, baby na podwórku, konflikt między łaskarzewskimi sklepikarzami pochodzenia polskiego i żydowskiego. Spinającą sceny postacią był Zięcina – gawędziarz łaskarzewski (którego ludzie pamiętają do dziś) – a który w sztuce snuł swoje opowieści na rogu, czyli na rynku, albo u fryzjera.



Plac, rynek (do dziś tak określany) miał funkcję targowiska – obecnie w tym miejscu mamy centralny punkt miasta w postaci skweru, gdzie też gromadzą się mieszkańcy.

Dodatkowo – pani Dąbrówkowa zebrała łaskarzewskie piosenki, opowiedziała też o ludowym stroju, który funkcjonował na tych terenach.



Pomysłodawcą była pani Janina Dąbrówka, szefowa „Serbianek”. Ona zebrała opowieści swojego ojca, pana Wachnickiego. Pani Nel Leszczyna zrobiła z tego wierszowany scenariusz – dodając trochę od siebie, również na podstawie zasłyszanych historii (na przykład od teścia, Jana Leszczyny).

Sala OSP mogąca pomieścić ok. 200 osób była w pełni wypełniona.

Zgromadzona publiczność gromkimi oklaskami przerywała przedstawienie, a na koniec zgotowała organizatorom i aktorom owacje na stojąco.

„Przedwojenny Łaskarzew”
Scenariusz i reżyseria: Nel Leszczyna
Scenografia: Ewa Szumilas, Zbigniew Szumilas, Jan Dąbrówka
Kostiumy: Janina Dąbrówka
Pomoc w przygotowaniu dzieci: Eliza Józwicka
Wejściówki i zaproszenia zaprojektowała i wykonała pani Sylwia Larkiewicz.

Obsada:
Aleksandra Bożek
Teodozja Chaciak
Gabriela Dąbrowska
Henryk Dąbrowski
Janina Dąbrówka
Maciej Gąska
Mieczysław Górzkowski
Kacper Grzechnik
Tomasz Grzela
Agata Jaworska
Weronika Józwicka
Agata Kondej
Mikołaj Korgol
Bartłomiej Kuźma
Sylwia Larkiewicz
Ryszard Leszczyna
Bartłomiej Marciniak
Monika Marciniak
Łukasz Mikusek
Jakub Nowakowski
Michał Pałyska
Weronika Pyl
Tadeusz Rutkowski
Róża Siejka
Janina Szarek
Bartłomiej Tobiasz
Natalia Tobiasz
Halina Wardaszka
Patryk Zackiewicz
Stanisław Zalech
Łukasz Zygadło

PS: Każdy z grających aktorów otrzymał do dyspozycji po 4–5 numerowanych miejscówek, a pomysłodawczyni – szefowa Stowarzyszenia Koła Gospodyń „Serbianki” p. Janina Dąbrówka, rozdała osobom publicznym, ich 50.

Organizatorzy planują jeszcze występy, będą afisze i będą dostępne darmowe wejściówki dla chętnych.

Opracował: KAK

czwartek, 21 czerwca 2012

2012 06 21 Spektakl "Bajki w krzywym zwierciadle czyli na opak wywrócone"



Dnia 21 czerwca 2012 w „Stodole” u Serbianek odbyła się inscenizacja teatralna pt. „Bajki w krzywym zwierciadle, czyli na opak wywrócone”. Twórcy przedstawienia podeszli do przedsięwzięcia z humorem i pytaniem „co by było gdyby” bohaterowie bajek znaleźli się w dzisiejszym pędzącym w szalonym tempie świecie?

A no zdarzyć mogłoby się dużo: Zła Macocha Królewny Śnieżki zostałaby inkasentem, Wilk dostałby niestrawności po zjedzeniu Czerwonego Kapturka, Śpiąca Królewna nie zasnęłaby z nadmiaru imprez, Jepetto wymieniłby niesfornego Pinokia na „Grzeczniejszy model”, a „Szewczyk Dratewka” napoiłby Smoka wawelskiego siarką w zamian za połowę królestwa… bez księżniczki. Spektakl obejrzeli zaproszeni goście : Pani Janina Ewa Orzełowska- Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Burmistrz Miasta Łaskarzew- Lidia Sopel- Sereja, Przewodnicząca Rady Miasta Łaskarzew- Małgorzata Seremak, a także grono pedagogiczne oraz dzieci i młodzież z miejscowych szkół.

Scenariusz powstał dzięki p. Ewie Bożek i p. Bożenie Niewczas, które także wyreżyserowały przedstawienie. Scenografię wykonali: Hanna Trzaskowska, Ewa i Zbigniew Szumilas, Jan Dąbrówka. W postaci wcielili się uczniowie ZS Nr 1i ZS Nr 2, działający w Lokalnym Teatrze Amatorskim.

Aktorzy i twórcy przedstawienia zostali nagrodzeni brawami. Specjalne podziękowania złożyła wszystkim p. Janina Ewa Orzełowska- Członek Zarzadu Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrz Miasta Łaskarzew- Lidia Sopel- Sereja. Dorośli uczestnicy warsztatów teatralnych otrzymali pamiątkowe podziękowania oraz nagrody książkowe. Dzieci i młodzież otrzymali słodki upominek w postaci tortu.

Przestawienie podsumowało II edycję warsztatów teatralnych realizowanych w ramach projektu Partnerstwo Organizacji Pozarządowych POZYTYWNA ENERGIA, które koordynuje Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne. 

E. Mikusek.

piątek, 15 czerwca 2012

Młodzi aktorzy odwiedzają Teatr Narodowy w Warszawie i uczestniczą w warsztatach



W ramach warsztatów teatralnych Lokalnego Teatru Amatorskiego w Łaskarzewie młodzi aktorzy obejrzeli profesjonalną sztukę w Teatrze Narodowym w Warszawie. Był to spektakl, pt. „Księżniczka na opak wywrócona”. Wyjazd na przedstawienie odbył się w dniu 15 czerwca 2012 r.


Przed spektaklem młodzież zwiedziła Teatr Narodowy od kulis. Czyli weszła tam, gdzie zazwyczaj nie wolno wchodzić, porozmawiała o teatrze w teatrze, poznała historię Teatru Narodowego, dowiedziała się jak powstaje spektakl, podpatrzyła ludzi teatru podczas ich pracy, porozmawiała z nimi w pracowni krawieckiej, garderobie, kabinie oświetleniowców, akustyków, w działach literackim i promocji, itp.


Warsztaty teatralne prowadzone są już od października 2011 r. pod okiem pedagogów Zespołów Szkół w Łaskarzewie mających doświadczenie w pracach nad amatorskimi przedstawieniami teatralnymi. Pani Nel Leszczyna, Pani Eliza Józwicka, Pani Bożena Niewczas, Pani Ewa Bożek. Ważnym elementem i wsparciem w teatralnych pracach warsztatowych jest udział przedstawiciela młodego pokolenia Pana Piotra Wróbla, animatora kultury, pedagoga, aktora Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego.


poniedziałek, 14 maja 2012

Zaproszenie na spektakl "Jaka to bajeczka" na bis

Stowarzyszenie Koło Gospodyń "Serbianki", prowadzący warsztaty teatralne Lokalnego Teatru Amatorskiego w Łaskarzewie oraz młodzi aktorzy teatru zapraszają na teatralną inscenizację:

"Jaka to bajeczka" na bis
w dniu 27.05.2012r. o godzinie 16.00
w STODOLE siedzibie Koła Gospodyń w Alejkach Łaskarzewskich

Scenariusz: Nel Leszczyna

Reżyseria: Nel Leszczyna, Bożena Niewczas

Scenografia: Hanna Trzaskowska, Ewa i Zbigniew Szumilas, Jan Dąbrówka

Kostiumy: Barbara Sękulska

Prowadzący warsztaty: Nel Leszczyna, Bożena Niewczas, Piotr Wróbel

Obsada według alfabetu:

Natalia Alot, Sylwia Alot, Martyna Babiniec, Magdalena Biernat,
Aleksandra Blachowicz, Aleksandra Bożek, Magdalena Biernat, Natalia Haduch, Beata Jaworska, Paulina Jóźwiak, Aleksandra Józwiak, Dominika Kaczyńska, Mateusz Kowalczyk, Klaudia Kowalczyk, Izabela Krawczyk, Aleksandra Kuszmierek, Bartłomiej Kuźma, Ewelina Narojczyk, Sara Poświata, Anna Paszkowska, Patrycja Rędaszek, Patryk Rutkowski, Malwina Rezwow, Natalia Sadowska, Kinga Siejka, Alicja Skonieczna, Maja Wachnicka, Aleksandra Wiałow, Katarzyna Wielondek, Stanisław Wichowicz, Katarzyna Zackiewicz

środa, 8 lutego 2012

Jaka to Bajeczka 8 luty 2012 r.




W mroźną środę, 8 lutego, w sali widowiskowej Straży Pożarnej w Łaskarzewie było rojnie i gwarnie. Na zaproszenie Koła Gospodyń „Serbianki”, głównego inicjatora i organizatora przedsięwzięcia – stawili się licznie najmłodsi mieszkańcy Łaskarzewa, oraz władze: pani Burmistrz, Sekretarz Miasta oraz Przewodnicząca Rady Miasta i Radni.

Inscenizacja bajek i wierszy pod tytułem „Jaka to bajeczka?” zrealizowana została wg. scenariusza pani Nel Leszczyny, reżyserowały panie: Nel Leszczyna i Bożena Niewczas; za scenografię odpowiedzialni byli: Hanna Trzaskowska, Ewa i Zbigniew Szumilas oraz Jan Dąbrówka, kostiumy uszyła pani Barbara Sękulska. Z uwagi na liczną widownię, inscenizacja wystawiana była dwukrotnie: o godzinie 1000 i 1230. Z uwagi na liczbę widzów – zwłaszcza dzieci ze szkół – był problem z pomieszczeniem wszystkich w sali OSP, w trakcie przedstawienia donoszono ławy żeby było gdzie usiąść.

Przedstawienie miało starannie przygotowany scenariusz i piękną scenografię – jak na nasze warunki i możliwości – za co należą się duże słowa uznania twórcom. Spektakl wzbudził wśród najmłodszej widowni duży aplauz a nawet entuzjazm. Widać to chociażby na zdjęciach. Również starsze osoby nie szczędziły oklasków i braw. Strzelały flesze aparatów. Wśród widowni zaobserwowaliśmy operatora telewizji internetowej z Garwolina.

Trzeba zaznaczyć, że po raz pierwszy Szkoły Nr 1 i Nr 2 stworzyły coś razem. Współpraca jest naprawdę wspaniała i warta kontynuacji – jak zaznaczyła pani Nel Leszczyna. 

Cieszy aktywność animatorów naszego życia w Łaskarzewie – z nie do zastąpienia – panią Janiną Dąbrówką na czele. Nie można pominąć zasług innych „sprawców” miejscowego ożywienia życia społeczno-kulturalnego: panów Henryka Dąbrowskiego i Marka Kusaka. Oby był to przykład zaraźliwy.

Opracował: KAK

poniedziałek, 2 stycznia 2012

Warsztaty teatralne w Lokalnym Teatrze Amatorskim w Łaskarzewie



Stowarzyszenie Koło Gospodyń Serbianki razem z pedagogami Zespołów Szkół Nr 1 i Nr 2 w Łaskarzewie prowadziło rekrutację dla chętnych do występowania na scenie w roli aktorów Lokalnego Teatru Amatorskiego. Zgłaszający chęć udziału w tym lokalnym przedsięwzięciu mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach teatralnych przygotowujących do aktorskich występów.

Nasza inicjatywa skierowana jest głównie dla dzieci i młodzieży miasta i gminy Łaskarzew oraz wszystkich chętnych. Liczą się właśnie chęci. Na pewno nikogo chętnego do podjęcia wyzwania nie wykluczamy z udziału w tworzeniu naszego Łaskarzewskiego teatru — mówi Pani Janina Dąbrówka z Koła Gospodyń Serbianki. Na bazie prowadzonych zajęć chcemy reaktywować Lokalny Teatr Amatorski w Łaskarzewie, którego początki działalności sięgają lat 50 XX wieku — dodaje.

Warsztaty teatralne stymulują postawy twórcze, rozwijają umiejętności komunikacyjne. Wzmocnią zainteresowanie rozwijaniem talentów aktorskich, integrację w grupie, wzrost poczucia własnej wartości. Na bazie prowadzonych zajęć zostanie reaktywowany Lokalny Teatr Amatorski w Łaskarzewie.